Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co se stane, až do Porýní nebo Bavorska přijde tsunami?

Začnu dvěma výňatky ze zpráv na téma německé jaderné energetiky na idnes.cz. První je ze 7. září a pod titulkem «Německé jaderné elektrárny budou fungovat déle, prosadila Merkelová» se v něm mimo jiné píše: «Německá kancléřka Angela Merkelová prosadila, že místní jaderné elektrárny budou moci vyrábět elektřinu až o 14 let déle, než se dosud počítalo. Koaliční dohodu musí ještě schválit parlament. Merkelová jí však chce poslat jen do dolní komory, ve které má koalice většinu. Horní komoru hodlá vynechat.   Středopravá německá koalice křesťanských (CDU/CSU) a svobodných demokratů (FDP) se dohodla, že sedm bloků postavených před rokem 1980 ponechá v činnosti o osm let déle, než počítá stávající plán. Deset novějších zařízení pak bude fungovat o 14 let déle. V praxi tak mohou elektrárny v zemi fungovat i po roce 2040.»

Ten druhý je ze včerejška, má titulek «Němci zavřou své jaderné elektrárny do roku 2022, děsí je Fukušima» a najdeme zde toto: «Německo uzavře všechny své jaderné elektrárny nejpozději do roku 2022. Dohodla se na tom německá koaliční vláda. Němci se začali odklánět od jaderné energie letos v březnu v reakci na jadernou krizi v Japonsku.   Rozhodnutí německé vlády oznámil ministr životního prostředí Norbert Röttgen po nedělním jednání vládnoucí koalice, které se protáhlo až do pondělních ranních hodin. "Je to definitivní. Posledním datem pro poslední tři jaderné elektrárny je rok 2022," prohlásil podle televize BBC.»

Neuvádím oba výňatky proto, abych neznačil, že názory jedné a té samé vlády se vyvíjejí nejen u nás, ale i v Německu. Jestli jsme v koaličním vyjednávání za dva týdny posunuli třeba sazbu té či oné daně o jedno dvě procenta sem nebo tam, je to nepatrný úkrok. Oproti německému obratu za tři čtvrtě roku o 180 stupňů určitě. Ale o tom tento blog není.

Ve skutečnosti jsem oba příspěvky uvedl, abych mohl konstatovat, že za několik měsíců zase může všechno být jinak. Německá vláda dnes předvolebně reaguje na poptávku veřejnosti lehce zhysterizované smutnou událostí na břehu moře v jedné tektonicky velmi nestabilní oblasti světa. Uvědomme si, co to znamená.

Například to, že německé elektrárny, které nepochybně splňují maximum myslitelných bezpečnostních požadavků, uvolní na propojeném evropském trhu místo pro vznik jiných elektráren. Třeba i v zemích, k jejichž technologickým schopnostem a náklonnosti k dodržování bezpečnostních předpisů se obecně nechová příliš velký respekt.

Znamená to také zrychlení příklonu Německa k obnovitelným zdrojům. Ty dnes tvoří 11 procent německé produkce, v dohledné době by se podíl měl zdvojnásobit. Jen pro ilustraci dodávám, že jaderné elektrárny vloni vyrobily 27 procent německé elektřiny. A nechce se mi opakovat, že závislost na nespolehlivých zdrojích zvyšuje ceny a také nespolehlivost dodávek – už jsem o tom tady na blogu psal několikrát.

Ano, je tu ještě jedna chiméra, úspory, v Německu se prý dokonce hovoří o snížení spotřeby elektřiny o deset procent. Popravdě řečeno nevím, jak by toho chtěli dosáhnout. Přestanou používat veřejné osvětlení? Nařídí používání úsporných žárovek? Aha, to asi nestihnou, ty staré, edisonovské, už se několik měsíců nesmějí prodávat.

A to nemluvím o tom, že Němci, stejně jako celý svět uvažují o vytěsnění automobilů se spalovacími motory a jejich náhradě elektromobily - to by logicky znamenalo masivní nárůst spotřeby. Tento projekt tedy také padá? A to ani nemluvím o tom, že ekologicky jde o velmi sporné téma, protože (jak nedávno řekl jeden diskutující na MPO na semináři o teplárenství) elektromobily nejsou auta bez výfuků, elektromobily jsou auta s výfukem v Tušimicích.

Takže? Nerealistické očekávání poklesu spotřeby, zvýšení nestability sítí s vysokým podílem nespolehlivých zdrojů, nezájem zvyšovat podíl elektráren s kotli na uhlí, to všechno při velkém nárůstu cen elektřiny. A také skutečnost, že Německo leží v tektonicky poměrně stabilním středu Evropy, a že kdyby měla do Porýní nebo do Bavorska přijít tsunami, bylo by už to lidstvu stejně všechno jedno... Zhruba takové budou za rok, za dva nebo za pět argumenty, až se v Německu povede diskuse opětovném odložení konce jaderného programu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Kocourek | úterý 31.5.2011 15:08 | karma článku: 45,75 | přečteno: 16866x
  • Další články autora

Martin Kocourek

Evropská dluhová brzda – pozdě, ale přece

Takže Evropská unie chce, zatím ústy německé kancléřky Merkelové a francouzského prezidenta Sarkozyho, prosadit do ústav členských zemí Eurozóny protidluhové brzdy? Pozdě, ale přece, chce se mi říci.

18.8.2011 v 14:19 | Karma: 13,08 | Přečteno: 1397x | Diskuse| Politika

Martin Kocourek

Sociální demokraté se tetelí radostí, že penze řeší někdo jiný

Skutečnost, že tento týden v Poslanecké sněmovně prošly do druhého kola klíčové reformní zákony v oblasti zdravotnictví a důchodů, je zdánlivě pozitivní jen pro nás coby vládní koalici. Přinejmenším proto, že je důkazem naší schopnosti shodnout se na věcných řešeních, pokud se k nim přes vnitřní koaliční (a možná spíš vnitrostranické) problémy dostaneme.

14.7.2011 v 14:21 | Karma: 24,25 | Přečteno: 1421x | Diskuse| Ekonomika

Martin Kocourek

Náklady na nemilované politiky stát neruinují

Různí lidé, známí i neznámí, čas od času zavzpomínají na někdejší slova Václava Havla o „blbé náladě“ v naší společnosti a vyvozují z nich závěry pro naši nynější realitu. Dopustím se toho též, ale jen proto, abych ukázal, že si někdy náladu kazíme sami.

11.5.2011 v 14:37 | Karma: 16,87 | Přečteno: 1636x | Diskuse| Politika

Martin Kocourek

Nic proti angličtině – ale němčina pro nás nemůže být druhořadá řeč

Konec přechodného období na volný pohyb pracovních sil v sousedních zemích je samozřejmě dobrou zprávou. Neměli bychom však zároveň očekávat, že se v noci ze 30. dubna na 1. května počet našich občanů pracujících v Rakousku a Německu razantně zvýší.

29.4.2011 v 15:20 | Karma: 16,43 | Přečteno: 2049x | Diskuse| Ekonomika

Martin Kocourek

Ondřej Liška se ohledně Temelína mýlí prakticky ve všem

Nemám povahu ani dostatek času, abych reagoval na každý mediální pšouk, kterým někdo uvádí ne zcela přesné informace nebo dokonce lže. Dnes si dopřeji výjimku, protože článek někdejšího ministra školství Ondřeje Lišky o dostavbě Temelína v posledním vydání časopisu Týden je skutečně neuvěřitelný. Píše se tam mimo jiné: „Jaderná technologie je totiž konkurenceschopná jen díky zcela deformovanému trhu; ve volném tržním prostředí by neuspěla, neboť vyžaduje stálý přísun veřejných prostředků, zvýhodňování investorů a provozovatelů.“ A o kousek dál se zase píše: „ČR má obrovský potenciál energetických úspor v kombinaci s využitím obnovitelných zdrojů.“

1.4.2011 v 15:58 | Karma: 45,43 | Přečteno: 10068x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Kácíš? Pak sázej či plať. Novela zákona zpřísní podmínky kácení stromů

8. května 2024

Premium Pokuta až milion pro jednotlivce, až dvacet milionů pro firmu. Tedy desetkrát víc než nyní. Takové...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

8. května 2024

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Princezna z Kremlu. Touha po diamantech se stala Brežněvově dceři osudnou

8. května 2024

Premium Letos uplynulo 95 let od narození Galiny Leonidovny, dcery sovětského generálního tajemníka Leonida...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2303x
Ministr průmyslu a obchodu České republiky (od 13.7.2010). V letech 2006-2010 předseda dozorčí rady akciové společnosti ČEZ (jako zástupce státu, majoritního vlastníka společnosti). V letech 1998-2006 místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Seznam rubrik