Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nic proti angličtině – ale němčina pro nás nemůže být druhořadá řeč

Konec přechodného období na volný pohyb pracovních sil v sousedních zemích je samozřejmě dobrou zprávou. Neměli bychom však zároveň očekávat, že se v noci ze 30. dubna na 1. května počet našich občanů pracujících v Rakousku a Německu razantně zvýší.

Je nepochybné, že v obou zemích je poptávka po kvalifikovaných pracovnících v řadě oborů, od řemeslníků až po specializované lékaře. Vždyť i přes ne zcela liberalizovaný trh podle statistik pracovalo ke konci roku 2010 například v Rakousku 5484 českých občanů, a to převážně  ve stavebnictví, strojírenství, turistickém ruchu, zdravotnictví, zemědělství, obchodu a administrativě. Slováků je tam, mimochodem, dvakrát tolik.

Německo a Rakousko jako země, které do poslední chvíle využily možnost uplatnit přechodné období na volný pohyb pracovních sil, zkrátka zjistily, že se žádný exodus našich pracovníků na jejich trh práce nekonal a konat nebude. Přesto v zájmu zachovat rovné podmínky na svých pracovních trzích usilují o dodržení minimální mzdové úrovně v dané profesi, popřípadě v daném regionu. Například rakouský parlament 31. března 2011, tedy vlastně na poslední chvíli, schválil návrh zákona proti mzdovému a sociálnímu dumpingu. Je teď na nás, abychom zákon a prováděcí předpisy prostudovali a zjistili, zda nejsou v souladu s příslušnými směrnicemi EU nebo jdou nad jejich rámec. Ve druhém z případů přijmeme příslušná opatření.

Přechodná období byla původně zavedena ve snaze ochránit pracovní trhy původních zemí EU před levnými pracovníky z východu. Jaká je realita? Jeden poslanec Bundestagu mě před pár dny v Berlíně zaskočil informací, že v západních Čechách pracuje 600 lidí z východního Bavorska, zatímco opačným směrem se za prací vydalo jen 300 lidí. A pokud z měsíc starého oficiálního stanoviska německého ministerstva hospodářství slyšíme, že je důležité, „abychom optimálně využili evropský potenciál odborných sil a odstranili překážky volnému pohybu v Evropě,“ a že „evropská pravidla pro uznávání kvalifikací k povolání musí být jednoduchá, transparentní a přátelská pro uživatele,“ je to jasný signál, že se pohledy na věc za našimi hranicemi významně změnily.

Co z toho pro nás plyne? Na první pohled by se mohlo zdát, že se nejbližší země nejdříve bály, ale nyní se naopak pokusí vysát z našeho trhu kvalifikované pracovníky, kterých máme sami – alespoň v některých oborech – nedostatek. Mohl bych přitom zažertovat, že nám z Německa a Rakouska nic nehrozí, přinejmenším pokud jde o odborníky schopné budovat, udržovat a obsluhovat jaderné elektrárny. Neměli bychom ale věc nazírat takto nacionalisticky. Buďme rádi za každého, kdo projde nějakou delší zkušeností v zahraničí, protože velká většina z nich se nakonec vrátí a přinese na domácí trh své zkušenosti.

Jde o to, jestli je na to připravíme. Jestli i přes liberálnější uznávání kvalifikací bude mít do Rakouska a Německa kdo odejít. Dalo by se ode mne čekat, že na tomto místě posté připomenu naše stagnující technické školství. Pro tentokrát se tomu vyhnu, už proto, že výše zmíněný výčet oborů naznačuje, že tam „za kopečky“ zdaleka netouží jen po technicích. Otázka, kterou si kladu, je totiž jiná: Bude v Rakousku a Německu zájem o pracovníky, kteří mluví pouze anglicky?

Jedna z mnoha věcí, které mi neimponují na našem školství, a jeden z mála návrhů z dílny NERVu, se kterými se ne zcela ztotožňuji, je preference angličtiny jako nejdůležitějšího cizího jazyka v českém vzdělávacím systému. Nic proti angličtině – ale země, která má pět devítin hranic s německy mluvícími zeměmi, nemůže brát němčinu jako druhořadou řeč.

 

(rozšířená verze komentáře pro časopis Ekonom, který vyšel 28. 4. 2011 s titulkem „Po kom touží firmy za kopečky“)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Kocourek | pátek 29.4.2011 15:20 | karma článku: 16,43 | přečteno: 2049x
  • Další články autora

Martin Kocourek

Evropská dluhová brzda – pozdě, ale přece

Takže Evropská unie chce, zatím ústy německé kancléřky Merkelové a francouzského prezidenta Sarkozyho, prosadit do ústav členských zemí Eurozóny protidluhové brzdy? Pozdě, ale přece, chce se mi říci.

18.8.2011 v 14:19 | Karma: 13,08 | Přečteno: 1397x | Diskuse| Politika

Martin Kocourek

Sociální demokraté se tetelí radostí, že penze řeší někdo jiný

Skutečnost, že tento týden v Poslanecké sněmovně prošly do druhého kola klíčové reformní zákony v oblasti zdravotnictví a důchodů, je zdánlivě pozitivní jen pro nás coby vládní koalici. Přinejmenším proto, že je důkazem naší schopnosti shodnout se na věcných řešeních, pokud se k nim přes vnitřní koaliční (a možná spíš vnitrostranické) problémy dostaneme.

14.7.2011 v 14:21 | Karma: 24,25 | Přečteno: 1421x | Diskuse| Ekonomika

Martin Kocourek

Co se stane, až do Porýní nebo Bavorska přijde tsunami?

Začnu dvěma výňatky ze zpráv na téma německé jaderné energetiky na idnes.cz. První je ze 7. září a pod titulkem «Německé jaderné elektrárny budou fungovat déle, prosadila Merkelová» se v něm mimo jiné píše: «Německá kancléřka Angela Merkelová prosadila, že místní jaderné elektrárny budou moci vyrábět elektřinu až o 14 let déle, než se dosud počítalo. Koaliční dohodu musí ještě schválit parlament. Merkelová jí však chce poslat jen do dolní komory, ve které má koalice většinu. Horní komoru hodlá vynechat. Středopravá německá koalice křesťanských (CDU/CSU) a svobodných demokratů (FDP) se dohodla, že sedm bloků postavených před rokem 1980 ponechá v činnosti o osm let déle, než počítá stávající plán. Deset novějších zařízení pak bude fungovat o 14 let déle. V praxi tak mohou elektrárny v zemi fungovat i po roce 2040.»

31.5.2011 v 15:08 | Karma: 45,75 | Přečteno: 16866x | Diskuse| Ekonomika

Martin Kocourek

Náklady na nemilované politiky stát neruinují

Různí lidé, známí i neznámí, čas od času zavzpomínají na někdejší slova Václava Havla o „blbé náladě“ v naší společnosti a vyvozují z nich závěry pro naši nynější realitu. Dopustím se toho též, ale jen proto, abych ukázal, že si někdy náladu kazíme sami.

11.5.2011 v 14:37 | Karma: 16,87 | Přečteno: 1636x | Diskuse| Politika

Martin Kocourek

Ondřej Liška se ohledně Temelína mýlí prakticky ve všem

Nemám povahu ani dostatek času, abych reagoval na každý mediální pšouk, kterým někdo uvádí ne zcela přesné informace nebo dokonce lže. Dnes si dopřeji výjimku, protože článek někdejšího ministra školství Ondřeje Lišky o dostavbě Temelína v posledním vydání časopisu Týden je skutečně neuvěřitelný. Píše se tam mimo jiné: „Jaderná technologie je totiž konkurenceschopná jen díky zcela deformovanému trhu; ve volném tržním prostředí by neuspěla, neboť vyžaduje stálý přísun veřejných prostředků, zvýhodňování investorů a provozovatelů.“ A o kousek dál se zase píše: „ČR má obrovský potenciál energetických úspor v kombinaci s využitím obnovitelných zdrojů.“

1.4.2011 v 15:58 | Karma: 45,43 | Přečteno: 10068x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Bakterie z vody letos zabíjí častěji, zemřelo už 23 lidí. Řada nákaz uniká

17. května 2024

Premium Kromě jiných infekcí se v Česku letos více šíří i smrtelnější legionářská nemoc, která se...

Slovensko k tragédii směřovalo dlouho, tímhle prohráli všichni, míní expert

17. května 2024

Premium Bývalý slovenský novinář a bezpečnostní expert Milan Žitný je přesvědčen, že k tragické události,...

V Kladně hořel sklad olejů a autodílů, škoda je čtyřicet milionů korun

16. května 2024  12:31,  aktualizováno  22:59

V kladenské ulici Železničářů ve čtvrtek hořela průmyslová hala se skladem olejů a autodílů. U...

Soud v Haagu začal řešit Gazu. Genocida dosáhla strašlivé úrovně, zaznělo

16. května 2024  22:40

Genocida, kterou Izrael páchá v Pásmu Gazy, dosáhla strašlivé úrovně, prohlásil zástupce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2303x
Ministr průmyslu a obchodu České republiky (od 13.7.2010). V letech 2006-2010 předseda dozorčí rady akciové společnosti ČEZ (jako zástupce státu, majoritního vlastníka společnosti). V letech 1998-2006 místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Seznam rubrik